28 Nisan 2016 Perşembe

YILIN RENGİ


Pantone'nin 2016 rengi olarak açıkladığı bu iki rengi türkçeleştirebilirsek pudra pembenin açık tonu ve bebek mavisi diye adlandırabiliriz.
Her ne kadar ikisi yılın rengi seçilse de pudra pembe çoktan raflarda yerini almış her tonunu ayrı ayrı parçalarda sergiliyor, yazın gelmesinden olmalı ki bebek mavisi geçen sene olan parçalarını sürdürmekten ileri gitmiyor.
Her ne kadar siyah sever koyu pastel tonlar tercih eder bir insan olsam da, yazın koyu renklere ara vermek yazın bunalmamak için en iyi yöntem.

Her yıl tek bir renk açıklayan Pantone, 2016'da değişikliğe gitti ve iki ton açıkladı. İşte bu yılın en moda renkleri; Rose Quartz ve Serenity!

Pantone bu iki rengi açıklarken şöyle de bir söylemde bulunmuş, "Dünyanın birçok yerinde cinsiyet kimliklerinin sınırları bulanıklaşıyor" "Renklere bu yaklaşımın cinsiyet eşitliği ve akışkanlığıyla aynı döneme denk gelmesi bir tesadüf olamaz. Tüketiciler artık çok daha rahat bir şekilde renkleri bir ifade biçimi olarak kullanmaya başladı, bu esnada yargılanmak veya bir kalıba sokulmak onları korkutmuyor."
Kesinlikle Pantone sözcüsü çok güzel bir noktaya parmak basmış..''Tüketiciler artık çok daha rahat bir şekilde renkleri bir ifade biçimi olarak kullanmaya başladı.''  Aslında hala insanlar siyah giymenin bohem havasına kapılıp siyah giyiyor ve her ne kadar kıyafetinin insanı olmasa da sırf devrin bohem görüntüsünde kalabilmek için tercihlerini kendi ruhuna göre yapamıyor. Evet belki yol kat edildi fakat hala bir çok insan tarzının insanı olmamak gibi facia bir durumu yaşıyor. Mesela kıyafetleri sert bir kızın içinden çok naif biri çıkıyor. Ve aslında hiç olmadığı birini yansıtıyor. aynı zamanda kapalı bir insan sırf  siyah giymenin aşırı dindarlık göstergesi(!) olduğu fikri yüzünden tarzları olan siyah rengi giyemiyor. Aslında benim modayla tek derdim bu, hangi ırk, cinsiyet, din den olursa olsun insan içinde rahat ettiği kıyafetleri ve içinde kendi gibi hissetiği renkleri tercih etmesi.

Velhasıl kelam..

Pantone renkleri açıklamış açıklamasına ama benim kanatimce bu sene iki değil ikiden fazla tonun moda değilse bile trend olacağını düşünüyorum. Çünkü pudra pembesi beraberinde bir sürü açık pastel tonu getiriyor. Cıvıl cıvıl ve canlı renkleri sevenler için bu soft renkler cazip gelmeyebilir ama açık tonların softluluğunun zarifliği bence bu seneye gerçek asilliği ve şıklığı getirecek.

Benim bu sene trend renklerim ise :
ekru renk ile ilgili görsel sonucu

açık gri kombin yazlık ile ilgili görsel sonucuBence bu sene benim senem olacak! Sizce?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder